SKOR ALDATMASIN

 SKOR ALDATMASIN

BSG yazarı Tansel Gülen yazdı...

30.11.-0001

Bizim için liğ bu hafta başladı. Antep deplasmanı ve lige verilen Milli takım arasından sonra Kendi sahasında Boluspor 2014-2015 sezonuna merhaba dedi.
Maçtan önce Türkiye Futbol Federasyonu başkanı tüpçü Yıldırım Demirören ve Futbolu yönettiğini sanan futboldan bi haber tetikçilerinin uygulamaya koyduğu possoliğ eziyeti vardı.Ülkemizde uygulama futbolun önüne geçti. 
Herkesin kabul edeceği gibi, tribünde ne kadar çok taraftar varsa oynayan, yöneten, izleyen basın mensubu ve seyirci hâsılatından kazanç sağlayacak yöneticiler için bu o kadar iyi ve motive edicidir. Avrupa’da taraftarı tribüne çekebilmek için çeşitli kampanyalar yapılmakta seyirci sayısını artırmak için projeler üretilmektedir.
Ülkemizde ise passoliğ ile bu iş tam tersine dönmüş durumda Maçtan önce passoliği yaklaşık 2 saat uğraşarak alabildik. Birde kulübün günü birlik seyircilerden kaybı var. Biz passoliğ işi ile uğraşırken şehrimizin yeni simalarından 3 Arap kökenli genç maç bileti alabilmek için google çevri ile bilet almaya çalıştılar ama nafile. Yine Kıbrısçıktan, Göynük v.b ilçelerimizden tarım ve hayvancılıkla uğraşan ve şehir merkezine yılda birkaç kere gelen vatandaşların maç izlemesi imkânsız gibi.
Sporun temel amacı İnsanların kötü alışkanlıklardan uzaklaşması ve hoşça vakit geçirmesini temin etmektir. Hatta futbol konuşmalarını ve futbol düşünmelerini sağlayarak siyaset, ekonomi v.b. ülke yönetimini direk ilgilendiren konulardan uzak durmalarını sağlamaktır.  
Ama tüpçü Yıldırım demirören ve ekibi bu evrensel teoriyi tersine çevirmeye çalışıyorlar.
Gelelim maça Boluspor uzun süredir böyle farklı bir galibiyet almamıştı. Az sayıda seyirci evine mutlu olarak döndü. Antep karşısında alınan beraberlik ve Farklı Manisa galibiyeti ciddi başarıdır. Bireysel olarak baktığımızda Emre, Rekhviashvili, Mbamba, Prijovic iyi oyuncular bunlara ishak ve Serkan’ı da dahil edebiliriz. Ancak ilk yarıda zayıf Manisa karşısında neredeyse pozisyonumuz yok ilk golü bir şans topu ile buluşan Kenan klas bir vuruşla gol yaptı. İkici golümüzde is atağın başlangıcında İsmail kesinlikle ofsayt pozisyonunda idi. Rakip 10 kişi kaldıktan sonra geniş alanlar bulan kaptan İsmail de etkili olmaya başladı. Ancak özellikle ilk yarı İsmail in kaybettiği toplardan sonra seyircilerin homurtuları ve kaptana hafif yollu eleştirileri vardı.. İlerleyen haftalarda şansız sakatlık ve cezalar olmaz ve Boluspor takım olmayı başarırsa ligin iddialı takımlarından olur. 
Maçın hakemi Alper Ulusoy böylesine kolay bir maçta vasatı geçemedi. Manisasporlu oyuncuyu bariz gol şansından ihraç etmesi tartışılır bir karar. Ulusoy Direk ve Endirek serbest vuruşlarda bana göre hatalar yaptı hala 12 kuralı (Fauller Fena hareketler) tam uygulayamamasını yadırgadım. İkinci golün başlangıcındaki İsmail in bariz ofsaytta olmasını kaçıran sevgili kardeşim Oğuz terzi maçın sonucuna tesir etti. Ama yinede Oğuz bu ligin iyi ve güvenilir yardımcı hakemlerinden. Beyefendi Kişiliği ile öne çıkan bir kişilik. Bazen böyle iş kazaları olur. 
İyi futbollu ve bol galibiyetli bir sezon olması dileği ile. Herkese iyi haftalar.
    Tansel GÜLEN